LINKEDINCOMMENTMORE

The Dairyland Youth Celebration, held last weekend at Wisconsin State Fair Park, celebrated the accomplishments of the nearly 600 exhibitors that participated in the junior dairy and junior dairy goat shows at the 2017 Wisconsin State Fair.

The event was presented by the Wisconsin State Fair Dairy Promotion Board.

The Supreme Champion Cow of the Wisconsin State Fair Junior Dairy Show was the Champion Jersey Cow – Adams Creek Knockout Jitter – exhibited by Kate Nuttleman of LaCrosse County.

Earning the runner-up finish as Reserve Supreme Champion Cow of the Wisconsin State Fair Junior Dairy Show was the Champion Holstein Cow – Smith-Crest-TW SH Virgie-ET – exhibited by Paul Grulke of Dodge County. Both Nuttleman and Grulke received a $1,000 cash prize from Dairyland Youth Celebration sponsors.

The Supreme Champion Heifer of the Wisconsin State Fair Junior Dairy Show was the Champion Holstein Heifer – Budjon-Abbott Alexandra-ET – exhibited by Kaelyn Weigel of Grant County. Tapped as the Reserve Supreme Champion Heifer of the Wisconsin State Fair Junior Dairy Show was the Champion Red & White Heifer – Crescentmead Dukn Donut-Red – exhibited by Grady Wendorf of Dodge County. Wendorf and Weigel both received a $500 cash prize.

The Best Doe in the Show from the Wisconsin State Fair Junior Dairy Goat Show was exhibited by Taelyn Smith of Walworth County, while the Supreme Champion Showperson was 19-year-old Esther Considine of Columbia County. Each received a $1,000 cash prize. 

Other exhibitors receiving a $1,000 cash prize: Champion Ayrshire Cow: Autumn-Ayr PB Spectacular, exhibitor: Dylan Herbrand, Dane County; Champion Brown Swiss Cow: Random Luck Hot Tamale-ET, exhibitor: Allison Thompson, Lafayette County; Champion Guernsey Cow: HP AC GG Kringle Morisa-ET, exhibitor: Ben Kronberg, Rock County; Champion Milking Shorthorn Cow: Mysha Heavenly Newsbreak, exhibitor: Kalee Schaefer, Green County; Champion Red & White Cow: Jimdandy BW Glimmer-Red, exhibitor: McKenna Coffeen, Brown County.

Other exhibitors receiving a $500 cash prize: Junior Champion Ayrshire: Vallowhill Prime Thyme, exhibitor: Kenzie Emery, Jefferson County; Junior Champion Brown Swiss: Red Brae Brookings Triana J, exhibitor: Elise Bleck, Sheboygan County; Junior Champion Guernsey: HP SH AC Pie Kamryn-ETV, exhibitor: Cole Kudrna, Rock County; Junior Champion Jersey: Meadow Ridge Bang Bang Hannah, exhibitor: Alleah Anderson, Barron County; Junior Champion Milking Shorthorn: KNH-Endres Zeus Legendary, exhibitor: Mikayla Endres, Columbia County.

Additionally, Andis clippers were awarded to the Reserve Champion Heifer, Champion Bred & Owned Heifer, Reserve Champion Bred & Owned Heifer, Bred & Owned Cow and Reserve Champion Bred & Owned Cow of each breed.

Dairy goat exhibitors receiving a $100 cash prize: Champion Alpine – exhibited by Madelyn Kleist, Walworth County; Champion LaMancha – exhibited by Caci Hazeltine, Rock County; Champion Nigerian Dwarf – exhibited by Mason Spencer, Rock County; Champion Nubian – exhibited by Helayna Nerby, LaCrosse County; Champion Oberhasli – exhibited by Levi Dulmes, Sheboygan County; Champion Recorded Grade – exhibited by Hannah Vanthournout, Rock County; Champion Saanen – exhibited by Joseline Stringfield, Columbia County; Champion Sable – exhibited by Esther Considine, Columbia County.

Scholarships & Awards

WI State Fair Dairy Promotion Board $1,000 Scholarship Recipients — Kati Kindschuh, Brownsville; Elizabeth Sarbacker, Verona; Lindsey Sarbacker, Edgerton; Mitchell Schroepfer, Birnamwood; Rebecca Shilts, Orfordville; Logan Voigts, Platteville.

James W. Crowley Leadership Award Winners —  Mason Jauquet, Shawano County – Scholarship Recipient; Mitchell Schroepfer, Langlade County – Scholarship Recipient; Brooke Trustem, Rock County – Scholarship Recipient; Brandon Biese, Calumet County; Kari Brokish, Iowa County; Cora Carpenter, Lafayette County; Brianna Domke, Winnebago County; Eva Doornink, St. Croix County; Emma Gwidt, Shawano County; Kalista Hodorff, Fond du Lac County; Kylie Nickels, Dodge County; Vanessa Roberts, Manitowoc County; Lindsay Sarbacker, Dane County; Jake Siemers, Manitowoc County; Abigail Solum, Barron County.

Supreme Exhibitor Contest

Dairy — Quiz: Sam Minch, Wood County; Skillathon: McKenna Coffeen, Brown County; Judging: Paige Nelson, Pierce County; Communications: Alyssa Seitz, Outagamie County.

Paige Nelson, Pierce County, 1; Abigail Solum, Barron County, 2; Elise Bleck, Sheboygan County, 3; Geneva Nunes, Chippewa County, 4; Lauren Siemers, Manitowoc County, 5; Marie Haase, Polk County, 6; Danielle Warmka, Dodge County, 7; McKenna Coffeen, Brown County, 8; Meikah Dado, Polk County, 9; and  Summer Henschel, Calumet County, 10.

Dairy Goat — Judging: Hannah Vanthournout, Rock County; Quiz: Kimberly Van Donsel, Kewaunee County; Skillathon: Kimberly Van Donsel, Kewaunee County.

Kimberly Van Donsel, Kewaunee County, 1; Staschia Jensen, Kewaunee County, 2; Johnna Kite, Racine County, 3; Mason Spencer, Rock County, 4; Esther Considine, Columbia County, 5; Rebecca Knuth, Waukesha County, 6; Lexi Frisque, Outagamie County, 7; Lyndsay Fenner, Sheboygan County, 8; Ella Ziemer, Sheboygan County, 9; and Hannah Vanthournout, Rock County, 10.

AgSource Production Winners

Ayrshire – Dylan Herbrand, Dane County; Brown Swiss – Dylan Herbrand, Dane County; Guernsey – Mikayla Knorn, Kewaunee County; Holstein – Paul Grulke, Dodge County; Jersey – Hannah Ullom, Dunn County; Red & White – McKenna Coffeen, Brown County.

Showmanship Winners

Each of these individuals received show supplies provided by Nasco — 12-Year-Old – Brianna Meyer, Calumet County; 13-Year-Old – Aaliyah Borchert, Wood County; 14-Year-Old – Abigail Powers, Dunn County; 15-Year-Old – Kylie Nickels, Dodge County; 16-Year-Old – Ashley Hagenow, Columbia County; 17-Year-Old – Mikayla Endres, Columbia County; 18-Year-Old – Ben Buske, Dodge County; and 19-Year-Old – Krista Styer, Dunn County.

Education Display Winners

Each of these counties received a $200, $150 or $100 cash prize from the Wisconsin State Fair Dairy Promotion Board.

Dairy Large County — Clark County, 1; Kewaunee County, 2; Manitowoc County, 3; Polk County, 4; Iowa County, 5; Sheboygan County, 6; Vernon County, 7; Barron County, 8; Shawano County, 9 and  Wood County, 10.

Small County — St. Croix County, 1; Chippewa County, 2; Pierce County, 3; Rusk County, 4; Dunn County, 5; Crawford County, 6; Richland County, 7; Waukesha County, 8; Fond du Lac County, 9; and  Calumet County, 10.

Dairy Goat — LaCrosse County, 1; Kewaunee County, 2; Racine County, 3.

Herdsmanship Winners

Dairy — Large County: Clark County, 1; Dodge County, 2; Dane County, 3; Barron County, 4; Polk County, 5; Rock County, 6; Kewaunee County, 7; Manitowoc County, 8; Sheboygan County, 9; and  Shawano County, 10.

Small County: Chippewa County, 1; Monroe County, 2; Pierce County, 3; Juneau, County, 4;  Waukesha County, 5; Eau Claire County, 6; Brown County, 7;Fond du Lac County, 8; St. Croix County, 9; and Trempealeau County, 10.

Dairy Goat — LaCrosse County, 1; Iowa County, 2; Kewaunee County, 3.

Spirit Award Winners

Dairy – Jefferson County and Dairy Goat – LaCrosse County.

Dairyland Youth Celebration was presented by the Wisconsin State Fair Dairy Promotion Board with event sponsors including: AgSource, American Wood Fibers, Andis Company, Animart, Brown Swiss Canton I, Coburn Company, Compeer Financial, Culver’s, East Central Select Sires, Giant Slide, Nasco, Prairie Farms Dairy, Sendik’s Fine Foods, Swiss Valley Farms, Valero, Vita Plus, WALSSA, WE Energies, Wisconsin Ayrshire Breeders Association, Wisconsin Brown Swiss Association, Wisconsin Brown Swiss Juniors, Wisconsin Dairy Goat Association, Wisconsin Jersey Breeders Association, Wisconsin Junior Holstein Association, Wisconsin Milk Marketing Board, Wisconsin Milking Shorthorn Breeders Association, Wisconsin State Fair, Wisconsin State Fair Park Foundation and World Dairy Expo.

Each of these winning counties received $100, a Giant Slide ticket for each exhibitor and their county name placed on the Dairyland Youth Celebration Spirit Trophy, sponsored by Compeer Financial.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: https://www.wisfarmer.com/story/news/state/2017/08/07/jr-exhibitors-recognized-dairyland-youth-celebration/546749001/